Yoko Aniya

Yoko Aniya
Yoko Aniya
Professor Emeritus, University of the Ryukyus
1980 Ph.D. (Medical Science), Kagoshima University
1970 Master of Science (Pharmaceutical Science), Kumamoto University
1968 Bachelor of Science (Pharmaceutical Science), Kumamoto University

Experience

Oct 1970 Assistant Professor, Faculty of Medicine, University of the Ryukyus (until March, 1985)
Apr 1983 Postdoctoral Fellow, University of Rochester Medical Center, U.S.A. (until September, 1984)
Apr 1986 Associate Professor, Faculty of Medicine, University of the Ryukyus (until November, 1990)
Dec 1990 Professor, Faculty of Medicine (School of Health Sciences, Pharmacology & Toxicology), University of the Ryukyus (until March, 2003)
Apr 2001 Head, Integrated Innovation Center for Community, University of the Ryukyus (until March, 2004)
Apr 2001 Councilor, University of the Ryukyus (until March, 2004)
Apr 2002 Dean, School of Health Sciences, University of the Ryukyus (until March, 2003)
Apr 2003 Professor, Graduate School of Medicine, University of the Ryukyus (until March, 2007)
Apr 2007 Professor, School of Health Sciences, Faculty of Medicine, University of the Ryukyus (until March, 2011)
Apr 2011 Professor Emeritus, University of the Ryukyus (-present)

Service

Mar 1981 Councilor, Japanese Society of Pharmacology (-present)
Jul 1996 Councilor, Japanese Society of Toxicology (-present)
Nov 1994 Councilor, Japanese Society for the Study of Xenobiotics (-present)
May 1999 Councilor, Society for Free Radical Research Japan (until March, 2011)
Mar 1999 Member, International Society for the Study of Xenobiotics (until March, 2011)
Oct 2000 National Committee for Toxicology, Science Council of Japan (until March, 2011)
Apr 2004 Councilor, Okinawa Science and Technology Promotion Center (until March, 2011)
Dec 2005 President, the 59 th Annual Meeting (Seinan) of Japanese Society of Pharmacology (November, 2006)
Nov 2009 Fellow, the Japanese Society for the Study of Xenobiotics
Jul 2009 President, the 37 th Annual Meeting of Japanese Society of Toxicology (until June, 2010)
Mar 2013 Board member, Okinawa Science and Technology Promotion Center (-present)
Nov 2014 Member, Board of Governors, Okinawa Institute of Science and Technology School Corporation (-present)
Nov 2014 Member, Board of Councilors, Okinawa Institute of Science and Technology School Corporation (-present)