Kiyoshi Kurokawa

Kiyoshi Kurokawa
Kiyoshi Kurokawa
Visiting Professor, National Graduate Institute for Policy Studies
March 1967, Doctor of Medical Science, University of Tokyo

Experience

Jul 1979 Professor of Medicine, Department of Medicine, UCLA School of Medicine (until October, 1983)
1981 Head, Nephrology, West Los Angeles, VA Medical Center (until 1984)
Apr 1989 Professor and Chairman, First Department of Medicine, University of Tokyo Faculty of Medicine (until June, 1996)
Jul 1996 Professor of Medicine, Tokai University School of Medicine (until October, 2006)
Jul 1996 Dean, Tokai University School of Medicine (until March, 2002)
Apr 1998 Director, the Institute of Medical Science, Tokai University (until March, 2004)
Feb 2004 Adjunct Professor, the Research Center for Advanced Science and Technology, University of Tokyo (until March, 2007)
Nov 2006 Professor, National Graduate Institute for Policy Studies (until October, 2009)
Nov 2009 Academic Fellow, National Graduate Institute for Policy Studies (until October, 2014)
Nov 2014 Visiting Professor, National Graduate Institute for Policy Studies (-present)

Service

Apr 1993 Science Advisor, Ministry of Education, Science and Culture (until June, 1996)
Aug 2001 Member, Study Committee, new graduate university in Okinawa, CAO (until March, 2003)
Oct 2001 Special member, Committee of Space Development, MEXT (until July, 2012)
2002 Member, Committee for Science Policy and Review of the International Council of Science (ICSU) (until 2005)
Apr 2003 Member, Okinawa Promotion and Development Council, CAO (until March, 2007)
May 2003 Councilor, Board of Directors, Seikei Gakuen (-present)
Jul 2003 President, the Science Council of Japan (until September, 2006)
Jul 2003 Member, Council for Science and Technology Policy (until September, 2006)
2003 President, Pacific Science Association (until 2007)
Apr 2004 Advisory Panel for MEXT Minister “Redesigning Compulsory Education for a New Era” (until March, 2005)
Sep 2005 Member, Board of Governors, Okinawa Institute of Science and Technology Promotion Corporation (until October, 2011)
2005 Commissioner, the Commission for Social Determinants of Health, World Health Organization (until 2008)
Oct 2006 Special advisor to the Cabinet (Science, Technology, and Innovation) (until October, 2008)
2006 Member, Board of Trustees, Bibliotheca of Alexandria, Egypt (until 2010)
2006 Member, President Council, University of Tokyo (-present)
Jan 2007 Member, Board of Councilors, Tokai University (-present)
2007 Member, Board of Directors, A*STAR, Singapore (until 2009)
2007 Special Advisor to the Cabinet of Japanese Government (until 2009)
2008 Member, Board of Trustee of Khalifa University of Science Technology and Research, UAE (-present)
Sep 2009 Establishing Member of Okinawa Institute of Science and Technology School Corporation (until October, 2011)
May 2010 Member, Board of Directors, RCAST of University of Tokyo (until March, 2013)
Jun 2010 Member, Board of Directors, Tokai University (until May, 2014)
May 2011 Member, the Global Science and Innovation Advisory Council (GSIAC), Malaysia (until May, 2013)
Nov 2011 Member, Board of Governors, Okinawa Institute of Science and Technology School Corporation (-present)
Dec 2011 Chairman, the National Diet of Japan Fukushima Nuclear Accident Independent Investigation Commission (until July, 2012)
Oct 2013 Advisory Council to the Office of Healthcare Policy, Cabinet Secretariat (-present)

Awards

Nov 1999 Order of Purple from the Government of Japan for Excellence in Academic Achievements
Nov 2000 Lifetime Achievement Award, Japanese Society of Nephrology
Dec 2009 Order Legion de Honour of the Government of France
Dec 2010 Person of the Year of the American Chamber of Commerce of Japan
Apr 2011 The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star
Dec 2012 AAAS (American Association for Advancement of Science) Award for Scientific Freedom and Responsibility
Dec 2012 "100 Top Global Thinkers 2012" (Foreign Policy)